Vajina daraltma ameliyatı, vajinoplasti

Vajina yapısındaki bozukluklar sebebi ile son yıllarda kadınların vajinal daraltma estetik operasyonları için doktora daha sık başvurduğu gözlenmektedir. Vajinoplasti ameliyatı ile kadınlar psikolojik kaygılarını düzeltmekte ve cisel özgüvenlerini kazanmaktadırlar.

Normal doğum sonrası vajinada oluşan gevşeme, sarkma ve genişlemelere ek olarak doğum dikiş izlerinin kötü bir şekilde iyleşme göstermesi cinsel bozukluklar yanında psikolojik bozukluklara ve bazen ailevi sorunlara da neden olabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajinoplasti, vajina daraltma ameliyatı lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılır. Operasyon ortalama 20 dakika sürer. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır . Vajina daraltma ameliyatlarında, vajina girişinden başlayarak fazlalık yapan cilt dokusu çıkartılarak yaklaşık 3 cm uzunlaması içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu daraltma sadece cildin çikartılması değil vajinadaki sıkılığı sağlayan "levator" ismindeki kasın da karşılıklı dikilmesi ile kalıcı olarak yapılmaktadır. Bu kas dokusu dikilmediği takdirde ameliyat başarılı olmamamktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur ve istenilen vajen darlığı sağlanmış olur. Önceki kesi bölgesinin etrafındaki kötü iyleşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren 'skatris' dokusu da düzeltilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir.

Vajina daraltma sonrası dönem sanıldığı kadar sıkıntılı ve ağrılı değildir.Eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası doktor tarafından önerilen lokal pansumanın yanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ilaç da kullanılır. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 1 ay cinsel ilişki yasaklanır. Ayaktan duş şeklinde hemen banyo yapabilrisniz, havuz ve denize 1 ay girmenizi tavsiye etmeyiz,

İşinize operasyondan 2 gün sonra dönebilirsiniz. Spor aktivitelerine 15 gün ara veriniz tavsiye edilmektedir. Ciddi bir ağrı olmamaktadır

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte vajina estetiği, labioplasti ameliyatı da yapılabilir.

Vajina daraltma ameliyatı fotoğrafları resimleri video  için tıklayın..

.........