Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Çikolata Kisti, Endometrioma  Tedavisi

 

Çikolata kisti beliritleri, Endometrioma  nedir, çikulata kisti tedavisi hakkında bilgiler. 
 

Çikolata Kisti  Nedir? Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisit ,rahmin içini döşeyen endometrium adı verilen zar tabakasının rahim dışında  yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kendi içine  kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kistin içi koyu yapıda "çikolata" kıvamında koyu kahverengi  bir sıvı ile doludur, bu nedenle "çikolata kisti" denir. Çikulata kisiti genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. ve  hastalar doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı (disparoni) ve fazla miktarda adet görme şikayeti ile başvururlar.

Çikolata Kisti  Tanısı Nasıl Konur?

 Çikolata kisti tanısı veya tıbbi adı ile endometrioma  tanısı  genellikle ultrasonografi ile konur. Endometriomaların tipik ultrasonografik görüntüsü vardır ve bu görüntü hiperokojen, koyu ve yoğun içerikli  düzgün konturlu kist şeklindedir. Kanda tümör markırlarına, tümör belirteçleri ne  ( CA 125, CA 19.9, CEA ) bakmak gerekmektedir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriomaların tedavisi açık ameliyat veya  laparoskopi ile kistin  çıkartılmasıdır. Tedavide tartışmalı olan noktalar ise laparoskopi öncesinde ve veya sonrasında GnRH analog kullanımı ve laparoskopideki tedavi yöntemidir.  

Teknik olarak çikolata kisti  ameliyatı ile   kist kapsülü çıkartılması, kist kapsülünün vaporizasyonu/koagülasyonu veya kistin boşaltılması yapılabilir. Kistin tekrarlama  ve yapışıklık yönünden bu teknikler kıyaslandığında eksizyon veya vaporizasyon/koagülasyonun drenaja oranla kısmen daha avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Sadece drenaj ( kisitn sıvısının boşaltılması) yapılan kadınlarda tekrarlama  oranları %70 lere kadar çıktığından bu yöntem tercih edilmemelidir. Kist drenajı ve kapsül kaogülasyonu (kapsülün yakılması) yapılan hastalarda tekrarlama oranlarının kistin çıkartılması  ile benzer ve gebelik oranının %40-50 civarında olduğu gösterilmiştir.

 

 

...