Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Hipertekozis

 

Hipertekozis nedir? Hipertekozisin tedavisi var mıdır, polikisitk over hastalığı ve ilişkisi.. 

 

Hipertekozis…Polikisitik Over in  aşaması 
 

·         Hipertekosis kendi başına bir hastalık tablosu olmayıp, polikisitk over sendromunun  en ilerlemiş bir safhasıdır. Burada görülen hiperandrojenemi çok kez erkekleşme görünümüne yol açar. Hirsutizm, tüylenme sadece yüzde olmayıp; bacaklar, memeler, karın , sırtta yani tüm vücutte  da görülür. Hatta klitorisin aşırı gelişip hipertrofiye olmasına ve memelerin küçülmesine bile yol açabilir. Ayrıca hastaların çoğunda hiperinsulinemi ve insüline karşı bir direnç görülür.

·         Hipertekosis başka bulgular sayesinde polikisitk over sendromundan ayırdedilebilir. polikisitk over sendromunda her zaman rastlanan LH artışı hipertekosisde yoktur.. Yumurtalıklar ya hiç ya da çok az büyümüş olup, çok yoğun bir kapsül kalınlaşması gösterirler. Yumurtalık dokusu genişlemiş olup, birçok harap olmuş folikül, sarı cisim hücrelerinden adacıklar görülür. Ayrıca  polikisitk over (PCO ) sendromunda rastlanan küçük kistik folikül dejenerasyonu hiperthekosisde bulunmaz ve kistler görülmez .

·         Hipertekozis ciddi ve kalıcı bir kısırlığa sebep olur. Klomifen (Klomen, gonophene)  gibi ilaçlar ile uyarılmaya cevap vermez ve ovülasyon ortaya çıkmaz. Tedavi sonuçsuz kalır, gebelik oluşamaz, bu sebeple polikistik overli kadınlar iyi takip edilmeli ve bu istenmeyen  sona varmalarına izin verilmemelidir.

 

 

...