Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Hormon Tahlilleri, Hormon Profili

 

Hormon Tetkikleri,  Hormon İncelemeleri
 

Adet düzensizliklerinin, anormal kanamaların, kısırlığın ve yumurtlama bozukluklarının önemli nedenlerinden birisi hormonal bozukluklardır. Hormonlar arasındaki ve hormonal dengedeki  en küçük bir  uyum bozukluğu tüm kadındaki tüm  hormonal dengeyi ciddi derecede bozulabilmektedir. Bu bozukluk ovulasyonu  ve gebe kalmayı önleyebildiği gibi adet siklusunu da bozar.
Hormon Ölçümleri, Hormon profili Ne zaman Yapılmalıdır?

Adetin2. günü veya  3.günü yapılan hormon ölçümleri bu uyumu gösterme açısından  önemlidir. Yumurta hücrelerini büyüten, geliştiren  ve yumurtalıklardan östrojen hormonunun salgılanmasına neden olan beyindeki hipofiz kaynaklı FSH ve LH hormonlarının seviyesi hekime istenilen bilgiyi verir.

Hormon profilinde Hangi Hormonlara Bakılır?Hormon tahlili ve hormon tetkiki sırasında hangi hormonlar bakılır

Östrogen (E2) özellikle siklusun 2.yarısında progesteron hormonu ile birlikte embriyonun yerleşmesi için rahim içindeki mukozayı , endometriyumu hazırlar.Eğer hastada diğer bazı klinik bulgular varsa ;göğüsten süt gelmesi-galaktore, kıllanma-hirsutizmus,ses kalınlaşması, adet düzensizliği, adet görememe gibi  prolaktin , tiroid hormonları , testosteron , DHEA-SO4, 17-OH progesteron , kortizol gibi baska hormon seviyelerine de bakabilir. Genelikle bir “hormon profili” içeriği; FSH, LH, Östrojen, Progesteron, Prolaktin, Testesteron, TSH, T3, T4 hormonlarını içerir.

.

 

...