Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Kısırlık Yorumlar

 

 KISIRLIK SIK SORULAN SORULAR

Çocuğu olmayan çiftler ne zaman doktora gitmelidir?
Evli çiftler, çocuk istedikleri halde bir sene içinde bebek sahibi olamamışlarsa doktora gitmelidir.

Genç evliler ne zaman doktora gitmelidir?
18 yaşından önce evlenenlerde hormonal denge tam düzene girmediği için hemen gebelik olmayabilir. Bu nedenle 18 yaşından önce evlenenlerde gebelik oluşmadığı taktirde endişe edilmemeli, 18 yaş beklenmelidir. 18 yaşından sonra gebelik kendiliğinden meydana gelir. 18 yaşından sonraki 1 sene içinde gebelik oluşmazsa doktora gidilmelidir.

Kısırlık durumunda sadece kadın mı doktora gitmeli yoksa tetkikler erkekten mi başlanmalıdır?
Kadının tek başına doktor gitmesi veya tetkiklerin erkekten başlanması doğru değildir. Eşler birlikte doktora gitmeli ve tetkikler her ikisinde de birlikte yapılmalıdır. Böylece kısa zamanda tanıya gidilir ve tedavi düzenlenir.

Kısırlık daha çok kadında mıdır, yoksa erkekte midir?
Çiflerde kısırlığın % 50'si kadında, % 30'u erkekte olabilir. Fakat % 40 oranında da her iki eşte birlikte olmaktadır.

Tüplerini bağlatanlar yeniden açtırabilir mi?
Bağlanan tüpler, mikrocerrahi yöntemiyle % 100'e yakın bir oranda yeniden açılabilir.

Tüpler bağlatılınca menopoza girilir mi?
Tüpler bağlatılınca menopoza girilmez. Sadece gebe kalınamaz. Tüp bağlatmanın anne sağlığı yönünden herhangi bir etkisi yoktur.

Tüpleri bağlı olanların tedavisi tüp bebek midir?
Tüpleri bağlı olanların ilk tedavisi mikrocerrahi ile tüplerin açılmasıdır. Bu durumda şans tüp bebeğe göre hem daha fazla hem de daha ucuzdur. Ancak mikrocerrahi, bu işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Başka bir ifade ile, mikrocerrahi, özel eğitim görmüş mikrocerrahlar tarafından yapılmalıır

Hastalık nedeniyle tüpleri kapalı olanlar açtırabilir mi?
Bu durum hastalığın cinsine ve tüpde yerleştiği yere göre değişir. Eğer tüplerin başlangıcı kapalıysa, ortalama % 60 nisbetinde tüpler mikrocerrahi ile açılmaktadır. Uçlarından kapalıysa bu oran % 30 kadardır.

Tüpler laparoskopik cerrahiyle açılabilir mi?
Eğer tıkanıklık tüplerin uç kısmında ise, laparoskopik olarak açılabilir. Fakat tıkanıklık, tüpün başlangıç kısmında ise veya tüpler bağlanmış ise tek tedavi mikrocerrahidir.


Tüpünün biri dış gebelik nedeniyle alınan kişi, diğeri ile gebe kalabilir mi?
Eğer öteki tüp sağlam ve görev yapabilecek durumda ise, gebelik meydana gelir.

Kaç yaşına kadar gebe kalınabilir?
Kadında yumurtalıklar görev yaptığı müddetçe kadının gebe kalma olasılığı vardır. Fakat, yumurtalıklar 35 yaştan sonra kaliteli yumurta üretemezler. 38 yaştan sonra ise yumurtanın kalitesi iyice azalır. Yumurtalıkların kaliteli yumurta hazırlama güçleri bazı testler ile tesbit edilebilir. 35 yaş üzeri olanlar bu durumu test ettirebilirler.

Gebelik için en kaliteli yumurtalar hangi yaş dönemindedir?
Gebelik için en kaliteli yumurtalar 20-30 yaş arasında olmaktadır.

Ne zaman tüp bebek tedavisi için karar verilmelidir?
Klasik tedavilerle başarılı olunmadığında tüp bebek tedavisine başvurulabilir. Bunun için önce evli çiftler iyice araştırılmalı, kısırlığın kesin tanısı konulmalıdır. Tanıdan sonra, klasik ve geleneksel tedavilerle gebelik mümkünse bu tedaviler uygulanmalıdır. Klasik tedavi yüntemleri ile tedavisi mümkün olmayanlarda tüp bebek tedavisi tercih edilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı nedir?
Dünyanın en iyi merkezlerinde, ülkemizde de bu merkezlerden vardır, başarı oranı %25 civarındadır. Bu şu demektir: Yüz evli çifte tüp bebek tedavisi uygulandığında bunlardan ancak 25 çift zamanında doğum yapar.

Rahminde ur olanlar gebe kalabilir mi?
Urlar, rahim duvarıyla ilişkileri, sayıları ve büyüklüklerine göre kısırlığa ve düşüğe sebep olabilir. Böyle bir durumda, muayene ve ultrasonografi ile ur'un yeri ve büyüklüğü tesbit edilir ve ur operasyonla alınır.

Ameliyatla ur alınırken, rahmin de alınma olasılığı olur mu?
Operasyonla ur alınırken, rahim alınmaz. Becerikli ve iyi eğitim görmüş bir doktor, ur'un büyüklüğü, yerleştiği yer ve sayıları ne olursa olsun, rahime zarar vermeden ur'ları alabilir.

Belirti vermeyen her ur ameliyat edilmeli midir?
Belirti vermeyen ur'lar ameliyat edilmez. Hatta menopozu da geciktirmektedir ve menopozla birlekte kendiliğinden kaybolmaktadır.

Menopozla, kadının seks hayatı sona erer mi?
Menopozla kadının seks hayatı sona ermez. Tam tersine, gebe kalma korkusu ortadan kalktığı için kadının seks hayatı daha da düzgün bir hal alır.

Menopozla birlikte ne gibi değişiklikler ortaya çıkabilir?
Menopoz adetlerin ortadan kalkması, artık kadının adet görmemesi demektir. Adetler ortadan kalkınca kadına özel, östrojen hormonu da ortadan kalkmaktadır. Bu hormonun eksikliğine bağlı olarak bazı belirtiler meydana gelir. Önce ateş basmaları, gece terlemeleri ve yüz kızarması gibi kadını sıkıntıya sokan belirtiler ortaya çıkar. Kardiyovasküler sistemde bazı bozukluklar belirir. Bu durum tansiyon çıkması ve çarpıntı şeklinde hissedilir. Bir müddet sonra da kemik erimesi başlar. Kadınlar bunu sırt ağrısı şeklinde algılarlar. Ayrıca ürinogenital sistemde de idrar kaçırma ve akıntı gibi belirtiler olur.

Menopozda görülen bu belirtilerin tedavisi var mıdır?
Tüm bu istenmeyen bulgular, hasta muayene edilip, belirli tetkikler yaplıdıktan sonra, verilen hormon tedavileri ve ek tedavilerle önlenir. Tedaviden önce meydana gelenler de tedavi ile ortadan kalkar.

Menopozda alınan ilaçlar şişmanlatır mı?
Menopozda alınan ilaçlar kişileri şişmanlatmaz. Menopoz döneminde hafif bir kilo alma eğilimi vardır. Bu durum ilaçlarla ilgili değildir.

Menopoz tedavisi kaç sene sürmelidir?
Menopoz tedavisi en az 5 sene sürmeli 1-2 sene ara verildikten sonra yeniden başlanmalıdır. Bugünkü görüş, menopoz tedavisinin ömür boyu sürmesi şeklindedir.

Menopozla birlikte menopoz tedavisi yapılmayanlarda, sonradan menopoz tedavisi yapılabilir mi?
Önceden başlanmasa bile, herhangi bir zamanda menopoz tedavisine başlanabilir.

Menopozda kullanılan hormonlar kanser yapar mı?
Menopozda kullanılan ilaçlar kanser yapmaz ve hatta rahim içi kanserini azaltmaktadır.

En iyi korunma yöntemi hangisidir?
Gebeliği önleyen pek çok korunma yöntemi vardır. Bunlar içinde en çok uygulananlar, doğum kontrol hapları ve rahimiçi araçlardır. Eşler durumlarına göre bunlardan birini seçebilir.

Doğumdan hemen sonra doğum kontrol hapı kullanılabilir mi, kullanılırsa süte geçerek çocuğa zararlı olabilir mi?
Doğumdan hemen sonra kullanılan ve bebeğe zararlı olmayan özel doğum kontrolu hapları geliştirilmiştir. Bunlardan biri alınabilir.

Hiç gebe kalmayanlara spiral takılır mı?
Eğer steril şartlarda spiral takılır ve takma esnasında sterilizasyon kurallarına riayet edilirse ve kişi de kendi sağlığına dikkat ederse, doğum yapmadan spiral taktırmanın bir sakıncası yoktur.

Takılan spiral, kaç sene yerinde kalabilir?
Eğer kişi kendi sağlığına dikkat eder, özellikle adet zamanında pedlerini sıkça değiştirirse, takılan spiral 5 sene kadar yerinde kalabilir.

(Kaynak:Prof.Dr.Mülazım Yıldırım dersnotları)

 

 

...