Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu / Doğum Sonrası Estetik

Nevra Topalismailoğlu. Dr. MD 

 

Kadınların hamilelik ve doğumla beraber genel vücut yapısında yaşadıkları değişimler bebek sahibi olabilmek için yaptıkları fedakarlığın aslında  önemli bir parçasıdır.

İşte bu meydana gelen değişim, doğum sonrası izler ve deformasyon birçok kadının sıkıntısı olmaktadır. Ancak estetik cerrahideki gelişmeler ile  bu sıkıntılardan kurtulmak mümkündür.
Doğum sonrası en çok tercih edilen estetik ameliyat nedir?

Yapılan araştırmalar doğum sonrası kadınların en çok tercih ettikleri estetik ameliyatının  karın germe – abdominoplasti adı verilen estetik ameliyat olduğunu göstermektedir.Plastik cerrahlar tarafından yapılan bu ameliyat ile , iri ve geniş karın duvarı kitlesinin çıkarılması ve karın bölgesinin sarkık görüntüsünden daha gergin ve düz bir duruma getirilmesi amaçlanmaktadır.Karın germe, abdominoplasti ameliyatından çıkan hastanın ilk bakışta geniş ve büyük yağlı kitlesinden kurtulduğunu, gebelik çatlaklarının çoğunun azaldığını, daha sıkı ve gergin bir karına sahip olduğunu görebilmektedir

Doğum ve emzirme sonrası sarkan memeler düzeltilmekte midir?

Göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük çoğunluğu emzirmeden bağımsız olarak hamilelik esnasında gelişmektedir. Doğum sonrası, emzirme olsun ya da olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde gerilemektedir. Bu durum göğüslerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden olumaktadır. Memelerdeki bu değişikliklerin, çeşitli estetik-plastik cerrahi teknikleriyle giderilmesi mümkün olmaktadır.Gebelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisi en az 1 yıl kadar sürmektedir. Dolayısıyla süt verme döneminin bitimini takiben memelerin son şeklini alması için de belli bir süre beklemek gerekir. Bu dönemin sonlanmasını takiben ancak estetik  cerrahi girişim gündeme gelebilir.

Gebelikte  alınan kilolar için ne yapılmakta?

Gebelik sırasında rahmin büyümesi ile gelişen deri dokusundaki artış, doğum sonrasında istenildiği oranda geriye dönememektedir. Böylece bu bölgede sarkıklıklar oluşabilmektedir. Sadece deride değil, yağ depolanması ile deri altı yağ dokusunda da bir artış olmaktadır.Bunun yanı sıra karın duvarı kasları da gebelikte zayıflamaktadır. Karın germe denilen bu ameliyatta, bikini veya iç çamaşır çizgisi içerisinde kalacak bir iz yaratacak şekilde yapılan bir işlemle, hem bollaşan deri fazlalığı atılmakta hem de karın duvarı sıkılaştırılarak cilt altında şişkinliğe yol açan yağ dokusu çıkartılmaktadır.

Gebelik sonrası basen bölgesinde ve belde kalınlaşmalar da sıklıkla görülmektedir. Egzersiz ve diyet her zaman işe yaramayabilir. Son yıllarda oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan liposuction ile özellikle bu tür bölgesel  bozuklukların giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar “Plastik Ve Estetik Cerrahi Uzmanları” tarafından yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için  Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği nden bilgi alın.

 

nevra topalismailoğlu, jinekolog op.dr. kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktor. Şişli İstanbul

 

...