Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Polikistik Over ve Diyabet Hastalığı

 

Polikistik over sendromu ve diabet , metabolik sendrom ve  tedavi seçenekleri hakkında bilgiler..
 

Polikistik Over Hastalığının Belirtileri Ne Olabilir?

 Polikistik Over Sendromu, insulin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu kısırlığa da neden olan ciddi bir hastalıktır. Düzensiz adet görme veya hiç adet görmeme  8amenore) ve yükselmiş serum testesterone, dheas ve androstenedione (erkeklik hormonları) seviyesi ile teşhis edilen bir hastalıktır. Bu hastalarda anormal kanama,kısırlık,şişmanlık,aşırı kıllanma,saç dökülmesi ,sivilcelenme  ve psikolojik sorunklar olabilir.

Diyabet Hastalığı Polikistik Overin ilişkisi Nedir?

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden birisi kanda insulin rezistansı (vücudun insüline karşı direnci) ve bununla birlikte görülen hiperinsülinemidir (artmış açlık kan insulin seviyesi) Hiperinsulinemi kanda  erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur. Yüksek seviyedeki erkeklik hormonları, beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezi etkileyerek  merkezin durumunu bozarak yumurtlamamaya, adet görememeye ve sonuçta  kısırlığa sebep olmaktadır.

Polistik Over Hastalığının   Oluşan Metabolik Sendrom Nedir* Metabolik Sendrom un Tedavisi Var Mıdır?

Poli kistik Overin  ilerlemiş safhalarında bir “metabolik sendrom” ortaya çıkar. Burada kan şekeri , insülin konsantrasyonu ve kolesterol ile trigliserid seviyeleri yükselmiştir.  Damar daralır ve dolaşım bozuklukları da ortaya çıkar. Bu arada hücrelere gidecek insülin ve glükoz miktarında da azalma olacağından, hiperinsülinemi ve insüline karşı direnç daha da fazla artar. sonuçta damar lümeninde daralmalar damar direncini arttırır ve hipertansiyon ortaya çıkar. Bu da tabii ki kalbin işini arttırır, miyokard yeterince kanla beslenemezse kalp ağrıları, göğüs içinde sıkıntı ve gerilme ortaya çıkar. Ortaya çıkan metabolik sendrom sonucu kadının fiziki hareket kabiliyeti günden güne azalır ve bunun sonucunda hareketlerden sorumlu olan kas tabakası gittikçe zayıflar. Sonuçta diyabet tedavisi artık insülin gerektirir.

.

 

...