Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Polikistik Overde Metformin Kullanımı

 

Polikistik over sendomunda metformin kullanımı, alternatif tedavi yöntemleri
 

Metformin Ve Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over olarak adlandırılan ve halk arasında yumurtalıklarda birçok kist varlığı olarak tanımlanan durum genç kadınlarda %10 oranında, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların da %20-35’de görülmektedir. Polikistik over olarak tanımlamanın nedeni ise hastalardaki tipik ultrasonografi bulgusudur; yumurtalıkları bir dizi gerdanlık şeklinde saran birçok  atılmamış folikül yan yana dizilmiştir.

Polikistik over  ile insülin rezistansı sıklıkla bir arada görüldüğünden Polikistik over sendromu tedavisinde yeni yöntemlerden biri de insülin duyarlılığını arttıran ilaçların kullanımıdır. Insüline duyarlılığını artıran ilaçlardan en çok kullanılanı metformin , bu amaçla kullanılmaktadır. Metformin insülin direncini hedef alır. Karaciğerden glikoz çıkışını azaltır ve böylece, açlık plazma glikozunun düşmesini sağlar. Metformin ayrıca periferik dokuların insülin karşısındaki duyarlılığını artırır. Yeni bir çok yayında metformin kullanımının yalnız başına veya diğer tedavi yöntemlerine ek olarak, kısırlık tedavisinde polikisitik over sorunu olan kadınlarda önemli başarı sağladığı belirtilmektedir.

Metformin Polikisitk Over Hastalığında Nasıl Kullanılmaktadır?

Metformin ülkemizde bulunmaktadır ve metforminin in ülkemizde bulunan formları glifor,  glucophage,  glukofen, gluformin, d iaformin şeklindedir. Kullanımı ve dozu mutlaka doktor tarafından ayarlanmalı ve mutlaka tok karnına  alınmalıdır. İlaca başlamadan önce  doktor gerek görürse   karaciğer ve böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir. Başlangıçta oluşabilecek bulantı, ishal gibi yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalır. Metformin kullanımına tedavi süresince ve gerekli görüldüğünde olası düşük riskinini azaltmak veya daha önc polikisitk overe bağlı oluşan düşüklere profilaktik olarak  gebeliğin 8-10.haftalarına kadar devam edilmektedir. Bu ilacın gebelikte  kullanımı sonrası anormal bebek doğumuna ilişkin kesin  bilgi bulunmamaktadır.

 

 

...