Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Tubalar, Tüplerde Tıkanıklık

 

Tüpler rahmin sağında ve solunda, yaklaşık 15 cm kadar uzunluğu olan iki adet son derece nazik organlardır.

Tubaların görevi spermin geçişini sağlamak, yumurtayı yakalamak, sperm ile yumurtanın döllenmesi için iyi bir ortam oluşturmak ve döllenen yumurtayı rahim içine taşımaktır.

Tuba, bazı hastalıklar nedeniyle bu görevini yapamazsa infertilite meydana gelir. Kadın infertilitesinin hemen hemen yarısı tubalara aittir.


Genital enfeksiyonlar, endometriozis, tüberküloz, tubal polipler, enflamasyon ve fibrozis tubada hasar yapar ve tuba fonksiyonunu yapamaz.

Tüpler bağlandıktan sonra da tuba görev yapamaz.

Tubanın araştırılması, histerosalpingografi denilen film çekilerek ve laparoskopi yapılarak olmaktadır. Evli çiftlerde arzularına rağmen bir yıl içinde gebelik olmamışsa histerosalpingografi, yani rahim filmi çekilmelidir. Eğer kadının yaşı 35'in üzerindeyse rahim filmi hemen çekilmeli bir yıl beklenmemelidir.

Rahim filminde tubalar normal görünüyorsa 6 ay gebelik beklenmeli ve 6 ay sonra laparoskopi yapılarak tubalar incelenmelidir. Şayet rahim filminde herhangi bir patolojik görünüm varsa vakit kaybetmeden laparoskopi yapılmalıdır.

Bazı kadın doğumcular, "nasıl olsa laparoskopi yapılacaktır" nedeniye rahim filmine gerek görmeyebilirler. Bu tutum doğru değildir. Çünkü, rahim filmi ile tubaların içi, laparoskopi ile de dişi ve yumurtalıklarla ilişkişi araştırılır. Daha açık bir ifade ile tubalar rahim filmi ve laparoskopiyle birlikte değerlendirilmelidir. Bunlardan biri yapılmamışsa tetkik eksiktir.
Mikrocerrahi yöntemi uygulanarak kapalı tubaların tedavisi mümkündür. Şayet tubalar tüberkülozdan dolayı kapalı değilse, hemen hemen her durumda tedavisi vardır.

Tubalar baslangıç kısmından, ortadan veya ucundan kapalı olabilir.

Hastalık nedeniyle baslangıç kısmından kapalı tubaların mikrocerrahi yöntemle açılma şansı % 60-70 arasındadır.
Tubanın ortadan kapalı olması genellikle tubaların bağlanmasıyla olmaktadır. Tubalar bağlanmışsa, yani bağlı tubalar mikrocerrahiyle %95 oranında yeniden açılabilir.

Tubalar sayet uçlarından kapalı ise, bunun tedavisi mikrocerrahi veya laparoskopiyle olabilir. Fakat bu durumda şans biraz düşüktür, burada başarı %30-40 arasındadır.

(Kaynak:Prof.Dr.Mülazım Yıldırım dersnotları)

 

 

...