genital sigil ve  tedavisi.

Genital siğil

Genital siğiller  cinsel yolla ilişki veya temasla  bulaşan ve HPV virüs adı verilen bir virusun neden olduğu kondilom enfeksiyonlardır. HPV  nin  genital ve ağızda  mukozada oluşturduğu et beni tarzı oluşumlara "genital siğil"  adı verilir.Cinsel alanda daha çok oaln bu siğille etek bölgesi,vajina, penis, torbalar, kasıklar ,vulva,apış arası  veya anüs çevresinde ortaya değişik boyutta  ve renkte papillomlardır.

 

Genital siğil nasıl görünür

Genital siğiller daha çok et beni, sert sivilve veya değişik renkte kıl kökü iltihabı hatta bazı flat kondilom olarak isimlendirilen siğiller ciltten az kabarık leke şeklinde görünür. Genellikle herhangi bir  ciddi şikayet oluşturmadıklarından hastalar doktora başvurmakta gecikebilirler. Çoğu kez  kişiler tarafından et beni sanılmakta olup bu sebeple geç doktora giderler.

 

 Hangi bölgede daha çok genital siğiller çıkar ?
Siğiller kadın ve erkekte çok terleyen  sıcak ve nemli bölgeleri özellikle tercih eder. Erkeklerde penis kökü, sünnet derisi etrafı ve kasık, kadınlarda ise vajina ağzı – küçük dudaklar içi ve vulva kasık ve iç dudak sınırında da her iki cinste de makat çevresinde  hatta kuyruk sokumunda gözlenebilirler.

 

Genital Siğillerin boyutu nedir?

Genital  bölgedeki Siğillerin  boyutu ve çapları 1 mm'den 8-10  cm'e kadar değişebilmektedir. Hatta 20 cm çapında dev kondilomlar da olabilmektedir.Renkleri bazen deri renginde bazen de kahverengi siyah hatta beyaz renkte olamktadır. Sayıları  kondilomların birkaç taneden birkaç yüzlerce sayıya kadar değişebilir. Yapıları ise genelde ciltten daha sert bazen ise yumuşak, cilde fiske, nemli kırmızı halosu olan yapılardır. Genelde karnabahar veya iğne başı tek tek  olamlarına rağmen  kümeleşme  ve  yayılma eğilimindedir.

 

Genital siğiller nasıl bulaşır

 Cinsel temas veya dış ortamdan da bulaşabilen hpv   daha çok genital siğil  hastalığı taşıyan biriyle girilen her türlü cinsel ilişki ( dışarıdan cinsel temas, anal ilişki, orak ilişki)  ile bulaşabilir.
HePeVe Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan veya daha once jilet kullanımı veya egzema,psoriazis,mantar gibi cilt hastalıklarının oluşturduğu sıyrıklardan,mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar – çizikler – yaralar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile kolaylıkla bulaşır.  Papilloma Virüsün  tükrükte ve erkek menisci, spermi  içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile düşük olasılık da ode bulaşabileceğini düşündürmektedir.

 

Toplumda ne sıklıkla görülür? Her cinsel ilişkide mutlaka bulaşır mı

Toplumda çok sık görülen bir enfeksiyondur. Kabaca her on kişiden üçünde HPV virüsü, yani hpv pozitif hasta ve  birinde de genital siğil  olduğu söylenebilir.. Virus ile tamas eden herkesde siğil  ortaya çıkmaz, hpv yıllarca uykuda kalıp aktifleşebilir  ancak cinsel sigil çıkan bireylerin %80 in eşinde de virüs olduğu saptanmıştır. Bu enfeksiyon bir kez vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz  sedasız ve belirtisiz kalabilir. Genital siğil cinsellik  yönden aktif olan her kaın ve erkekte hatta bakirelerde de  görülebilir. HPV ve buna bağlı lezyonlar mutlaka en iyi şekilde tedavi edilmelidirler.

Kimlerde genital siğiller daha sıklıkla görülür, risk gurubunda olanlar kimlerdir?
En çok birden fazla sayıda partneri olan, ya da partneri birden fazla kişi ile birlikte olmuş 15-30 yaş arası kişilerde görülür. Gebelik esnasında çok hızlı bir seyir  ve gebelik bağışıklık sistemi için risk faktörü olduğu için hızla çoğalırlar

Genital siğiller bulaştıktan ne kadar zaman sonra çıkar, kuluçka süresi nedir
Bu hpv nin cinsine ve kişinin bağışıklık sistemi ile daha once başka bi tip hpv alıp almamasına bağlıdır.Kuluçka süresi maalese belirli değildir aylar hatta yılları bulabilir. En arkan 6 hafta en geç maalsef 7-8 yılı bulabilmektedir.. Fakat özellikle basit ve iğne başı tipi siğil yapan cinsler 2-12 ay içinde belirti verirler.

Bakirelerde genital siğil olur mu?
Evet olabilmektedir.  HPV cinsel ilişki değil temasla geçen bir enfeksiyon olduğu için dışarıdan sürtünme yoluylas ilişki, anal ilişki veya oral ilişki ile de geçebilmektedir.

Görüntülerine göre genital siğilin kanserojen olup olmadığını anlamak mümkün mü?
Hayır her zaman bunu anlamak ve kesin bir karara vermak zordur. Her ne kadar iğne başı ve tek tek küme halinde olmayan tip 6 ve tip 11 gibi düşük riskli veya yayvan siğil olanlar tip 18 gibi düşünülse de bu yanıltıcı olmaktadır çünkü HPV Kliniklerine başvuran her 10 Hpv hastasının en az ikisinde birden fazla ve karışık risk gurubunda HPV tipi olabilmektedir.

Genital siğil tipleri nelerdir
Genital siğil tiplerinin riskli olup olmadıkları hpv tipine göre belirlenmektedir. Her ne kadar “genital siğil yapan HPV tipleri genital kanser yapmaz” genellemesi var ise de  bu her zaman doğru olmayabilir ve şüphe durumunda genital siğilden bir örnek alıp HPV tiplemesi yapmak  gerkir. Kanserle ilgisi olup olmamasına göre genital HPV tipleri iki gruba ayrılır. Düşük riskli HPV tiplerinin  - HPV 6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81  / Yüksek riskli HPV tipleri ; HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82  siğil yapmadan kanser yapabildikleri gibi kondilom yaparak da kansere sebep olabilmektedirler.Bu tipler serviks- rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, vulva kanseri, anüs kanseri, bağırsak kanseri, ağız kanseri, dil kanseri, baş ve boyun kanseri ve penis kanserleri ile ilişkilendirmişlerdir. Genital siğillerde en sık saptanan tipler HPV 6 ve HPV 11 olmasına rağmen diğer tiplerin de yapabileceği unutulmamlıdır

Oral seks ile bulaşabilir mi
Evet siğiller ve hpv virüsü Oral seks ile bulaşabilir.Çoğu çift oral seks yapmasına rağmen ağızda  siğil- kondilom HPV lezyonlarına nadiren rastlanır. Bunun sebebi ağız florasının hpv bulaşmasına kısmen koruyucu olmasıdır. Fakat sıklıkla dudakta, dilde ,damakta ve boğazda siğil oluşabilmekte ve bazı tipleri baş ve boyun skuamöz hücreli kanserlerin oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

Anal seks ile genital siğiller bulaşır mı
En kolay bulaşma şekillerinden biridir, makat etrafı, makat ağzı ve makat içinde siğil hem erkek hem de kadında sıklıkla görülür. Unutmamak gerek ki makat-anüs siğili için her zaman anal ilişki şart değildir, komşuluk yolu veya jilet ile yayma ile bu bölgede siğiller olabilir ve bağırsata siğil ve kanser oluşumuna da neden olmaktadır.

Cinsel ilişki dışında genital siğil ve kondilomlar nasıl bulaşır;
HPV bulaşmış tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten HPV’nin  ve tabii ki genital siğillerin geçebileceğini bazı otörler iddia etmektedir. Ayrıca genital siğil yapan hpv virüs tiplerine çok nadir olarak cinsel  bölge dışındaki lezyonlarda da rastlanır. HPV 31 ve 33  lezyonları konjünktiva ve meme ve tırnakların altında çok nadir olarak tanımlanmıştır.

Doğumda bebeğe genital bölgedeki siğiller geçer ve bulaşır mı?
Normal yani vajinal doğumda bebeğe HPV 6, 11,33 ve 54  bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir, ancak  bu bulaşma olasılığı ndüşüktür. Normal doğum sırasında vajina ve perianal bölgede özellikle siğil varsa bulaşma kolay olmakta ve  bulaşan bebekte  laringeal papilomatozis olma riski gelişebilmektedir. Bu sebeple bir çok doğum hekimi HPV li ve kondilomlu hastada doğum yönetimini gebe ile tartışıp sezeryan doğumu da tercih edebimektedir. Genel konsept ise  daha önce genital siğil tedavisi olan anne adaylarında eğer gebelikte vajinada siğil oluşmamış ve şüphe durumunda yapılan HPV DNA testi de negatif çıkmışsa normal doğum  tercih edilebilmektedir.

Genital siğil tanısı nasıl konur, en iyi ve kesin tanıyı koymak için ek yöntem ve cihazlar var mıdır?
Erkekte ve kadınlarda genital siğil tanı muayene esnasında uzman doktor lezyonların görülmesi ile konur.  Genital bölgedeki lezyonların siğil olup olmadığı, et beni veya moloskum gibi siğil ile karışan doku olup olmadığı asetik asit testi yapılarak dijital büyüteç veya vulvoskopi / kolposkopi  ile çok iyi bir şekilde konabilmaktedir.

Erkek ve kadında da  dijital büyüteç muayenesi yanısıra  kadında şüphe durumunda vajina ve rahim ağzını değişik solusyonların yardımı ile kolposkopi ile teşhise gitmek mümkün olabilmektedir. Erkekte penis ağzı üretra içinde siğil varsa üretroskopi-sistoskopi yapılabilir ve her iki cinste makat-anüs içinde  siğil şüphesi durumunda anoskopi/rektoskopi/kolonoskopi yapılabilinir

Kadınlarda smear testi cinsel bölge siğilin  tanı ve takibinde son derece önemlidir. Daha once  hpv  geçiren kişiler yılda bir defa smear yaptırmalı ve düzenli muayeneye gitmlidirler. Genital siğil  tanısı konan hastaların eşleri- partnerleri de mutlaka  hpv konusunda uzman olan bir hekime muayene olmalı ve gerekir ise genital siğil eş tedavisi yapılmalıdır. Çünkü tedavi edilmemiş partner / eş karşı tarafa genital sigil hpv enfeksiyonun sürekli yeniden  tekrar ve tekrar bulaşmasına neden olabilir.

Genital siğillerin hangi tarihte, zaman ve kimden ne şekilde  bulaştığı kesin olarak saptanabilir  ve anlaşılabilir mi?
Genital siğilin ne zaman ve kimden bulaştığını anlamak mümkün değildir. HPV aylarca hatta yıllarca uykuda kalıp sonradan aktifleşebilir. Bazen ailevi sorunlara da yol açan hpv nin kimden nasıl ve ne zaman bulaştığını teknik olarak anlama mümkün değildir.

Genital Siğil Tiplemesi şart mı, Genital siğil çeşit ve türlerini öğrenmek hastaya ne kazandırır?
Her ne kadar genital siğil yapan tipler düşük riskli gurupta olsa da bazen siğil de yapabilen  ve ya arat tipte olansk HPV tiplerden yüksek risk grubunda yer alanlar  ile birlikte hücrelere olan etkileriyle hücrelerin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalabilen hücrelere dönüşmesine ve genital hatta baş boyun kanserine  neden olmaktadır. Genital siğil tiplemesi siğiller yakılmadan önce

Genital Siğil Tedavisi en iyi ve kesin bir şekilde hangi yöntemle yapılır.

Kadında genital siğil tedavisi
Genital siğiller ihmal edilmemesi gereken oluşumlardır. Siğilleri yok etmek ile HPV e virüsü yok etmek mümkün değildir. Uygulanan değişik tedavi yöntemleri ile sonuçta sadece fakat sadece cinsel siğilleri ortadan kaldırır.

Kadında genital siğiller daha çok etek bölgesi,kasıklari perine-apış arasıi vulva-büyük dudaklar, vajina girişi ve içi, küçük dudaklar iç kısmı, rahim ağzında siğil dışında makatüanüs etrafı ve içinde de olmaktadır. Ağız-dil-sudak ve boğazda da siğil çıkabileceğini unutmamak gerekir.

Bir çok durumda maalesef tek seferde genital siğiller bitmeyebilir, aylar hatta yıllar sonra kondilomlar tekrarlayabilir. Bazi tiplerde 2 den  fazla nüks olabilmektedir.

Kadınlarda kremle genital siğil tedavisi, Aldara, Veregen,Podofilin,Verrutol, İl-33, TCA   gibi solusyonlar kullanabilmekte. Krem veya asit ile genital siğil tedavisi lokal yan etkileri sbebi ile kullanımları sınırlıdır.Özellikle dıştan sürülen  bu ilaçlar ile sigillerin tedavisi  uzun süreli ve zahmetli bir tedavidir.

Kadında genital siğil tedavisinde uygulanan diğer yöntem kriyoterpi, dondurma yöntemi, koter / elektrokoter ile genital siğil yakma tedavisi, en çok uygulanan yöntem lrerdir ülkemizde.

Kriyoterapi dondurma ile  amaç lezyonun tahrip edilmesi sıvı nitrojen ya da karbondioksit ile olmaktadır.

Elektrokoter yakma ise bir cihaz ve elektrik akımı ile siğillerin hastanın altına negative bir plak konarak yakılması işlemidir.kullanılır.

Bizler merkezimizde genital siğil tedavisinde daha başarılı ve tedavi sonrası hasta için daha rahat olan LEEP yakma veya genital siğil tedavisinde lazer yakma yöntenini kullanmaktayız.

Bazı büyük  siğil lezyonlar nadiren de olsa ameliyat ile cerrahi olarak çıkarılmayı da yapmaktayız. Dondurma ile siğil tedavisi hariç diğer tüm işlemlerde genital siğillerin yaygınlığına, büyüklüğüne ve yerleşim yerine gore  lokal ya da tercihan genel anestezi uygulanmaktadır.

Erkekte Genital siğil tedavisi

Erkeklerde genital siğil tedavisi en iyi şekilde nasıl yapılır, en etkili yöntem hangisidir.
Erkeklerde genital siğil tedavisi aynı kadınlardaki yöntemler kullanılarak yapılır ve aynı teknikler uygulanır. Siğillerin tedavi şekli  genital lezyonların yerine ve yerleşimine, taban büyüklüğüne, sayısına,  yapısına ve tabii ki  hastanın uygulanacak olan kondilom tedavi yöntemine  uyumuna göre değişebilmektedir. Genital siğilin tedavisinde kondilomların  cerrahi yöntem le çıkarılması,elektrokoter yardımıyla yakılması ya da kriyo terapiyle cihazı ile dondurulması, ya da Aldara krem şeklindeki değişik lokal  çeşitli ilaçlarla  küçültülüp yok edilmesi yöntemlerinden biri veya bir kaçı  bazen tek başına bazen de beraberce uygulanabilir. Bu tedavideki  amaç siğillerin  tümüyle ortadan kaldırılarak tekrar oluşma riskinin ve bulaştırıcılığın azaltılmasıdır. Ancak siğil tedavisi ne kadar iyi uygulanırsa uygulansın hiç bir tedavinin virüsü vücuttan tam olarak uzaklaştırmada etkili olmadığı kabul edilmelidir. HPV virüsünün vücuttan atılmasını ve bağışıklık sisteminin devreye girmesine yardımcı olmakatdır

Genital siğil tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerek, iz kalmaması için önerileriniz nedir.
Genital siğil tedavisi sonrası doktorunuzun önerdiği pansumanları ve iz kalmaması için önerdiği kremleri kullanın.  HPV Tedavisi nden sonra 2 gün ortalama namyo yapmamanız , bölgeye su değmemesi önemlidir. Fakat bu arada pansumana devam etmeniz gerekir.

Genital siğil tedavisi sonrası cinsel ilişki ne zaman olabilir, genital bölge tüy temizliğini (ağda,jilet,lazer) ne zaman yapmalıyım
Genital siğil tedavisinden sonra cinsellik en az yaralar iyileşene kadar olmamalı ve eğer partnerinizde de siğil varsa ve o tedavi olmamış ise onun kondilom tedavisinin de bitmesini bekleyin .Unutmayın ki  aktif lezyon varsa HPV diğer tarafa daha kolay bulaşır,

Genital bölge tüy temizliği HPV tedavisi sonrası; Ağda ve Tüy dökücü krem 1 ay, lazer 2 ay, jilet ise uzun bir süre en az 1 yıl tavsiye edilmez.

Genital siğil eş tedavisi önemlimidir?
Partnerinizde genital siğil var ise ilişkiye girmeyin, size tekrar bulaşabilir. Cinsel siğiller  cinsel yolla bulaşan bir hastalık gurubunda  olduğundan bu konuda alınan genel önlemlerin alınması genital siğillerden ve HPV den korunmanın korunmada tek yoldur. Ancak HPV'nin  genital siğil varlığında bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki, şüpheli ilişkilerde kondom / prezervatif kullanımı bile koruyamaya bilmektedir. Cinsel ilişki esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da tam tersi kadından da erkeğe kolaylıkla bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden eşlerden birinde aktif lezyon varsa her ne şekilde olursa olsun siğil tedavisi bitene  kadar bulaştırıcılık yüksek olduğu için lezyonları olanlarla ilişkiye girmemek çok önemlidir.

HPV aşısı genital siğillere karşı koruma sağlar mı?
Tabii ki hem erkek hem de kadında özellikle Gardasil siğillerin çoğuna sebep olan HPV tip 6 ve 11 ekarşı koruma sağlar bunla birlikte kanserojen olan “flat kondilom” /  “yayvan siğil” yapan ve kansere sebep olan HPV 16 ve 18 e de koruma sağlar.

 

Bize Ulaşın

Genital Siğiller  ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
HPV Virüsü ve Tedavi Yöntemleri
Kadında ve Erkekte Kondilom Ve Tedavisi
tavsiye tercih edilen HPV doktoru İstanbul
HPV Aşıları
HPV Tedavisi Fiyatları
HPV Pozitif Hasta
HPV Testi Nedir