HPV ve tedavisi

HPV

HPV Virüsü Nedir Niçin Önemlidir?
HPV   tıbbi adı ile "Human papillorna Virüs" daha çok hem erkek hem de kadın cinsel-genital bölgede ve bu  mukozaların da enfeksiyon yapan ve  cinsel genital  siğil veya kondilom tıbbi adı ile condyloma acuminatum adı verilenet beni-siğil  şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit  bulaşıcı virüstür.

HPV Sadece Kadında Veya Sadece Erkekte Mi Olur? HPV nin görüntüsü nasıldır?
HPV virus bir kez vucuda girdiğinde  erkete ve kadında hücreler içine yerleşir ve dönemsel olarak tekrarlıyan  viral enfeksiyonlara yol açar.Cinsel  temas ve ilişki yolla bulaşan genital siğiller kapsamında olan genital siğil HPV enfeksiyon sonucu oluşan hem kadında hem de erkeklerde genital bölgede sonucu gelişen  et beni veya karnabahar şeklinde , bazen tek tek bir bölgede örneğin penis vajina veya kasıkta , bezende bir kaç bölgede  örneğin aynı anda makatta ve peniste gibi bazen toplu iğne başı  değişik renkte kadar ufak 1-2 tane, bazen çok sayıda, bazen de 5 çapına erişebilen  genellikle ağrısız / fakat makat anüs bölgesindekiler arı yapabilmektedir/ kısmen sert veya-yarısert kitlelerdir.

Siğil Virüsü ne sıklıkla görülür?
HPV enfeksiyonu diğer ülkelerde olduğı  ülkemizde de giderek artan sıklıkla ve yaygınlıkta  görünmekte. Hem erkekte hem de kadında ciddi ciddi sağlık problemleri, kondilom ve kanser riski yaratmaktadır. Gençlerde nerdeyse her üç gençten biri bu virüs ile karşılaşmakatadır

Nasıl bulaşır sonuç olarak bu HPV virus sorunu ?
HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubuna yer almasına rağmen çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiği bilinmektedir. Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin örneğin penis veya kadın dış genital organı gibi diyer bireyin genital bölgelerine veye ağız makat gibi bölgelerine deri- mukoza teması ile bulaşır, virgo kadınlarda bile olabilir.

Erkekte HPV Virüsü sorunu
Erkeklerin maalesef büyük bir kısmı taşıyıcıdır ve bilmeden  bu hastalığı parnerlerine bulaştırırlar. Sonuçta eşlerinde rahim ağzı / serviks  kanserine yol açan HPV virüsünün, erkeklerde de bazı tipleri eğer tedavi edilmez ise makat ve  penis kanserine neden olmakta

Prezervatif kullanımı virüsün bulaşömasını engeller mi, Vajinal  prezervatif / kadın prezervatifi de koruru mu?
Hayır ne erkek prezervatifi ne de kadın prezerbvatifi HPV virüsünün bulaştırıcılığına karşı koruma sağlamaz. Zaten erkeklerin taşıyıcı olduğu ve bu hastalığı kendilerinde bilmediklerinden dolayı  kolaylıkla korunmasız bulaştırmaktadırlar.

Eşinde HPV tespit edilen erkek veya kadın  ne yapmalı?
Zaman kaybetmeden bir HPV merkezine başvurmalı ve kendinin aktif veya taşıyıcı olup olmadığını öğrenmelidirGenital siğil ve tabii ki HPV kadın ve  erkek hastalar / çiftler  için önemli riskler oluşturmakta olup tespit edildiğinde hiç ama hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Kimlerde HPV daha sık görülür?
HPV cinsel yolla bulaşan  , cinsel ilişki ile çoğunlukla  geçen ve  cinsel bulaşıcı hastalıklar grubunda yer alır. Özellikle çok sayıda cinsel  partneri olan kadın ver erkeklerde, veya  yıllar öncesinde çok partnerli hayatı olan kişilerin hem kendinde hem de eşindinde sıklıkla ortaya çıkabilir ve bu bireylerin eşlerinde yaygındır.

Cinsel İlişki dışında Tuvaletten ve Eşyadan HPV bulaşır mı? 
Bu virüsün bulaşması cinsel ilişki ve tema ile özellikle  başka bir kişinin infekte bölgesinin  partnerinin penis, vajina ,makat, kasıklar, etek bölgesi,ağız, boğaz gibi bölgelere tenası ile geçer. Nadiren dıış ortamdan  bulaşabildiği de bilinmektedir.

Kadında HPV ne gibi sorunlara yol açar?
Human PapillomaVirus  kadında aynı erkeklerde olduğu gibi genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve genital siğil / kondilom adı verilen yapılara yol açar. Bu virüs Hücre DNA sına girerek bazı tipleri genital siğil bazı tipleri ise kadında genital kanser sebebidir.

Ne gibi belirtileri vardır, hangi şikayetlere sebep olur?
HPV kişiye  bulaştıktan sonra  oratala 2 ay ila yıllara uzanan bir kuluçka süresine girer. Tiplere göre şikayetleri değişmekle birlikte genellikle hem kadın hem de erkekte  genital bölge / makat civarı veya bazen d ağız-boğazda et beni şeklinde  kondülom adı verilen siğilleri ile ortaya çıkar. Erkeklerde genellikle belirti vermemesine rağmen kadınlarda da bazen siğil yapmayıp  rutin semar testinde koilositik değişiklikler veya rahim ağzı kanseri riski taşıyan displazi hücreleri ( ASCUS,AGUS, CİN1,CİN2,CİN3 gibi) ile anlaşılabilmektedir.

Mutlaka bulaşacak diye bir kural var mıdır?
Hayır yoktur, bağışıklık sistemi güçlü ve aşılı kişiler bu virüsü almayabilir. Karşı tarafta henital siğil var ise hpv daha kolay bulaşır.  Fakat unutmamak gerekir ki HPV oldukça bulaşıcı dır  ve genital bölgedeki kondülomların  mukozalar ya da genital bölgelerle  ÇOK  kısa süreli teması bile bulaşma sı için yeterlidir.  Kadinin genital anatomisi ve  ve flora yapısı sebebi ile özellikle erkekten kadına daha kolay bulaşır.

Kanser ve HPV ilişkisi Nedir?
Kadınlarda  vulva kanseri, vajina kanseri , rahim ağzı (serviks) kanseri, makat-anüs-rektum kanseri ve oral seks ile bulaşması ile  baş boyun kanserine yol açabilmektedir.Erkeklerde  ise penis kanserine yol açabilen HPV makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kanser yapabilmekte ve  oral seks yoluyla erkeklerde geniz, bademcik, dil, gırtlak , yemek borusu hatta çok nadiren akciğer kanserine  neden olabilmektedir.

HPV çeşitleri tipleri nelerdir
HPV'nin çok sayıda tipi yani çeşidi vardır vublar isim yerine numaralar ile sınıflanmışlardır. Bu tipleri belirlemek için HPV DNA testi / HPV tipleme testi/ microarray chip testi yapılmaktadır. Bazı  human papillomavirus tipler düşük riskli yani  genital –anal  ve oral kanser oluşturma özelliği az olan gruba girerken, bazı çeşit  HPV tipleri yüksek riskli, yani  genital – anal ve oral kanser oluşturma  olasılığı yüksek gruba girer.  Bir de ara tipler vardır bu  iki  grubun arasında yer alırlar.

Düşük Riskli HPV tipleri  Tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73 ve 81

Yüksek Riskli HPv Tipleri :Tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 ve 68

Ara tip , Muhtemelen Yüksel HPV tipleri  : Tip 31, 33, 35, 51, 52

HPV testi Erkekte ve Kadında yapılmalı Mı, Faydası ne, HPV testi ücretleri pahalı mı?
Rahim ağzı  yani serviks ve penis- makat kanseri için en önemli risk faktörü HPV ile enfekte olmaktır. HPV DNA testi, kadında serviks kanserine , makat ve baş boyun kanserlerine  erkekte ise penis kanseri ve makat ve baş boyun kanserlerine  neden olma olasılığı yüksek olan HPV tipler için   virüsün
DNA parçalarının aranması işlemidir.

HPV DNA testi   / HPV TEST hastalık ihtimali  bulunan bölgeden alınan ufak bir parçadan veya sürüntü örneğinden yapılabilir. genital bölgede, makat etrafı ve ağızdan  bulunan bir siğilden alınan  küçük bir parça HPV tipleme  testi için yeterli olacaktır.

Test aynı zamanda vajinadan veya erkekte üretra ağzından  sürüntü alınarak da yapılabilmektedir.  Ayrı yapılabildiği gibi Pap smear testi ile birlikte de alınabilmektedir bu test.

Kadınlarda ve erkeklerde HPV muayenesi nasıl yapılır ;  
HPV ye bağlı Genital siğiller in tanısı bu konuda uzman doktor  ve hpv hakkında  deneyimli bir hekim tarafında göz ile kolaylıkla konulabilmekte dir. Acak genital ve makat etrafı şüpeli siğillerde mutlaka HPV Siğil tipleme testi yapılmalı ve flat kondilom gibi kanser şüpheli doku varsa biopsi yapılmalıdır. Ayrıca dijital büyüteç ve vulvoskopi /kolposkopi cihazı eşliğinde asetik asit testi ile özellikle erkeklerde kondilom için net seçilemeyen genital sigilllerin teşhisimi koymak olasıdır.

Gebelerde ve doğumda HPV ne gibi sorunlara yol açar, Hamilelikte HPV durumunda hangi yol izlenmelidir.
HPV virüsü hastalığı gebelikte anneden plasenta yoluyla bebeğe geçmemektedir. Lakin  bazı tiplerinin geçiş şekli genellikle normal doğum sırasında bebeğe direkt doğum kanalından geçerken ağzına ve nefes yollarına  bulaşması şeklindedir.Çok çok nadiren sezaryen sırasında bebeğe geçtiği iddia edilir fakat sezeryan hpv geçişinin riskli olabileceği durumlarda normal doğuma tercih edilmelidir..Geçirilmiş hpv öyküsü olan veya  hamilelikte kondilom tespit edilen hastalarda  hamilelik öncesi 3 ayda Pap Smear yapılmamışsa gebe kaldığında pap smear mutlaka yapılmalı ve şüphe durumunda gebelikte HPV DNA testi tekrarlanmalıdır.

HPV Tedavisi Nasıl yapılır
HPV tedavisinde temel prensip nüksleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün olduğunca temizlenmesidir. Bu amaçla virüslere etkili ilaçlar kullanılarak lokal (bölgesel) tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanır.
Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yanlızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur. HPV enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdüren virüsler sayesinde bulaştırıcılık devam edebilir ancak görünen lezyon ne kadar az ise bulaştırıcılık da o kadar düşüktür.

HPV tedavisinde kullanılan yöntemler nedir;

Erkekte ve kadında hpv tedavisi için hpvnin sebep olduğu siğillerin tedavisinde;

 İlaçla HPV tedavi: Aldara krem, Podofilin, podofiloks, biklorasetik asit,  TCA- triklorasetik asit, , interferon, 5-flourasil, Veregen krem sinekateşin gibi değişik maddelerden birisi hpv ye bağlı siğilin üzerine uygulanır. Kremle HPV tedavisinde genital ve makat etrafı bölgede  savunma mekanizması arttırılması ve kondilomun büyüklüğünün azaltılarak vücudun deriyi kendi mekanizması iyileştirilmesi hedeflenir. Kremle hpv tedavinin yan etkileri maalesef çoktur, kimyasal yanık ve alerji gibi sıkıntılar sıklıkla görülür.

HPV dondurma kriyoterapi tedavisi;  Azot gazı sıkılarak hpv ye bağlı siğiller kriyo yöntemi ile  tedavi edilir. Ağrılı bir süreç, vajia içi ve mak içi hpv de uygulama zordur ve nüks oranı yüksektir.

HPV Koter ile yakma tedavisi; Siğilin elektrokoter cihazı ile yakılması tedavisidir.  Bazen ciddi yanıklar ve ciddi iyileşme sorunları olabilir. Koterle hpv lezyonlarının tedavisi günümüzde artık eskiyen bir metod olup yerini  lazer ve leep ile tedavi yöntemine  bırakmaktadır.

Radyofrekans ile HPV tedavisi; Genellikle birden fazla seans gerektirir, az tercih edilen bi hpv tedavi yöntemidir.

HPV Leep tedavisi; Koter cihazının daha ileri teknolojisi gibi olan bu yöntem sağlam dokuya zarar vermez ve vajina içi, makat etrafı ve penis üstü gibi yerlerde hpv tedavisi için en güvenilir ve lezyonların tekrarlama ihtimalinin düşük olduğu modern bir yöntemdir

Lazer HPV tedavisi; Merkezimizde daha çok bizler leep veya Lazer ile hpv tedavisini tercih ediyoruz. siğil lezyonları derinin derin ve sağlam  katlarına zarar vermeyecek şekilde tamamen güvenli bi şekilde temizlenir. Lazer tedavisinin kriyoterapi veya koter yakmaya üstünlüğü ise lazer ile oluşturulan deri hasarının çok az olması nedeniyle deri iyileşmesinin kısa ve daha az iz kalmasıdır. Tek seansta hpv tedavisi için en uygun yöntemdir.

HPV Cerrahi  ameliyatla tedavi; HPV ye bağlı lezyonlar çok büyükse ve kanser riski varsa uygulan ve çok nadir tercih edilen bi yöntemdir

HPV tedavi edilebilinir mi, tedavisi mümkün mü, HPV Vücuttan temizlenir atılır mı?
Evet HPV yi yenmek mümkündür. HPV vücuttan temizlenir ve atılır. Bunun ne kadar sürede olacağını belirleyen kişinin bağışıklık sistemi ve HPV virüsünün tipidir. HPV ye bağlı kondilomlar ve siğiller temizlendikten sonra vücuttaki virüs yükü azalır ve bağışıklık sistemi devreye girerek hpv virüsü vücuttan atılır . Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de, hpvye bağlı siğilleri olan bireylerin kendilerinin tedavi edilmesinin yanı sıra partnerinin ya da eşinin de tedavi edilmesi gerekliliğidir. HPV eş tedavisi çok ama çok önemlidir.

HPV den kurtulmak için hangi destek tedavisi gereklidir;
HPV nin vücuttan temizlenmedi  hem erkekte hem de kadında mümkündür ve bir süre sonra “HPV Pozitif” olan hasta “HPV Negatif” e döner.  Siğiller yapılan doğru tedaviyle birlikte, uygun bağışıklık tedavilerinin  yani immunoterapi  yöntemlerinin uygulanması burada devreye girmektedir.

HPV destek tedavisi

1-AHCC tedavisi

2-Propolis tedavisi

3- Beta Glukan tedavisi

4- Zerdeçal ve Çinko tedavisi

5- Wartrol tedavisi

HPV den korunma mümkün mü
HPV aşıları ile HPV nisi riskli ve önemli tiplerinden korunma mümkündür. HPV aşıları yurt dışında artık ileri yaşlara kadar uygulanmakta ve kadınlar dışında erkeklere de hpv aşısı yapılmaktadır. Cervarix, Gardasil  ve Gardasil9 aşıları uygulanmaktadır. Türkiyede Gardasil 9 yoktur sadece Gardasil 4 uygulanmaktadır.

 

Bize Ulaşın

HPV ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
Genital Siğiller ve Tedavi Yöntemleri
Kadında ve Erkekte Kondilom Ve Tedavisi
tavsiye tercih edilen HPV doktoru İstanbul
HPV Aşıları
HPV Tedavisi Fiyatları
HPV Pozitif Hasta
HPV Testi Nedir