kondilom ve  tedavisi

KONDİLOM
Kondilom Nedir?
Kondilom ;Genital bölgede görülen ve HPV bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyondur. Kondilomlar daha çok 15-35 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. İnsanlarda papilloma virusunun 180’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı bir kondiloma neden olabilmektedir. Kondilom hastalığın kuluçka dönemi günler,haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Kondilomun Belirtileri Nelerdir?
Kondilom oluşumları sıcak ve nemli bölgeler olması nedeni yle, makat ve anüs çevresinde ve kadınlarda genital bölgede daha sık görülen, küçük, deri renginde veya kahverengi bir kabarıklık olarak genelde genital siğil oluşumu başlar.
Fazla nemli bir bölgede ise genellikle beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnıbahar gibi bir görünüm alır.

Kondilom Nasıl Bulaşır?
Kondilomlr cinsel ilişki ve temasla bulaşan bir hastalıktır. Ancak kondülom bulaşması hemen hemen daima cilt temasıyla olduğu için, tam bir cinsel birleşme hali ve ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital – cinsel bölge veya makat çevresinde yara, lezyon, aft ,ekzema, uzun süreli anal-vajinal akıntı gibi durumlar varsa kondilom hastalığı daha kolay bulaşmaktadır.

Kondilom tanısı Nasıl Konulur? Kondilom tanısında hangi yöntemler yardımcıdır?
Kondilom tanısı genellikle herhangi deneyimli bir hekim veya kondilom uzmanı doktor tarafından göz muayenesi muayene ile koyulur. Bazen ayrıca tanı için kondilomlara “asetik asit” testi ve büyüteç ile bakılır veya kondilomdan biyopsi ve kondilom tiplemesi gerekebilir.

Kondilom Nasıl Tedavisi nasıl Yapılır, En İyi Kondilom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kondilom tedavisi genital siğillerin yapısı, hastanın cinsiyeti, yeri, sayısı, büyüklüğü gibi değişik faktörlere ve özelliklere bağlı olacaktır.

Kondilomlar tedavi sonrası tekrarlar mı?
Maalesef hangi yöntem ile olursa olsun kondilomların tekrarlama yani nüks olasılığı vardır. En az tekrar olasılığı Lazer ile Kondilom tedavisinde vardır diğer yöntemlere göre.

Kondilom Tedavisi Sonrası Neler Dikkat Etmek Gerek ?
Kondilomların tekrar edip etmediğini anlamak için cinsel bölgenin periyodik olarak düzenli muayenesi gereklidir. Kadınlarda bazı HPV tiplerinin rahim ağzı kanseri yapma riski nedeniyle mutlaka belirli ve düzenli aralıklarla pap smer testi yapılması gereklidir.
Erkeklerde Kondilomların Riskleri ve Tehlikeleri Nelerdir?
Erkeklerde kondilom penis kanseri ve anüs-makat kanserine sebep olabilmektedir. Ancak genital bölgede kondiloma neden olanlar genellikle düşük risk grubunda olan HPV virus tipleridir fakat buna rağmen kanser yapma olasılıkları vardır. Bağışıklık sisteminde düşük olan kişilerde ve jilet ile kondilomu kesip kanatanlarda genital siğiller daha şiddetli seyredebilir ve tedaviye daha zor yanıt verebilir, bu kişilerde kondülom tekrarlama riski daha yüksektir.

Genital Siğilden Nasıl Korunurum?
Genital siğil den korunmanın en güvenilir yolu hpv şüphesi olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak ya da HPV si olmadığı bilinen bir eşle, tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Prezervatiflerin doğru ve sürekli kullanılışı kondilom bulaşma riskini azaltabilir fakat tamamen yoketmez. Cinsel ilişki , seks sonrası cinsel bölgeyi suyla yıkama, idrar çıkarmak, antiseptik solusyonla temizlemek HPV kondilom bulamasını engellemese de kısmen azaltabilmektedir.HPV pozitif iseniz HPV negatif olmak için öncelikle kondillomlardan kurtulmanız gerekir

Kondilom eş tedavisi önemli mi, Kondilom Hastaları Sosyal ve Cinsel Hayatlarında Neye Dikkat Etmeli?
Kondilomunuz varsa bunu saklamadan partnerinize ve cinsel eşinize bildirin ve doktora gidip onda olup olmadığının bulaşıp bulaşmadığının anlaşılmasını sağlayın. Eğer partneriniz konilom tedavisi alıyorsa mutlaka siz de bir kondilom uzman doktora görünün. Sizde veya partnerinizde HPV virüsü ile bulgular varken ve aktif genital siğil lezyonu varsa cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Ayrıca eğer kondilomunuz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar (hepatit, aids-hiv, HSV-herpes vb) açısından da test yapılmalıdır.

Kondilomlar vücutta ömür boyu kalır mı, kondilomdam kurtulmak mümkün mü, kesin tedavisi var mı?Konilom kendi kendine geçer mi?
HPV viruslerin neredeyse yaklaşık %90’nı bir kaçyıl içinde vücuttan kaybolabilmektedir. Fakat virüsün atılması içim öncelikle kondilomların yok edilmesi gerek. Kondilomlar herhangi bir tedavi uygulanmadan kendi kendine kaybolmazlar. Mutlaka bir doktor tarafından bir yöntem ile tedavileri gerekir.Genital siğiller teadvi edildikten sonar kişinin bağışıklık sistemi önemli rol oynamakatadır. Fakat bir virus tipi yok olurken bu sırada kişiye yeni bir ilişki ile başka tip virus ve kondilom tipi bulaşabilir. Herhangi bir tür virus tip bulaşıp kaybolduktan sonra kişide bağışıklık gelişir ve aynı tür kondilom yeniden bulaşmaz.
Kondilomun hap ile tedavisi var mıdır?
Hayır, ağızdan alınan bir hapla kondilomları yok etmek mümkün değildir. HPV nin de aynı şekilde antibiyotik gibi bir ilaçla kkesin bir tedavisi ağızdan yoktur. Önce kondilomlar yakılarak temizlenir ve daha sonar bağışıklık sistemi devreye girerek HPV virüsü temzielr vücuttan

Kondilom kansere sebep olur mu?
Hayır kondilomlar mutlaka kansere neden olmaz. Aslında çoğu zaman neden olmamaktadır ancak HPV 16 ve 18 in sebep olduğu “flat kondilom” kanserojen olabilir vekesin tanısında “asetik asit testi “ile lezyonda beyazlama aranır.
Kondilom bulaşmasından kesinlikle korunmak mümkün mü?
Kısmen korunmak evet. Prezervatif sadace kapladığı penis üstü alan için koruma sağlar. Prezervatifin örtmediği kasık, torbalar etek bölgesi ve penis kökü gibi yerlerden erkekten kadına hpv ve tabii ki doğal olarak kondilom bulaşma olabilir. Kondilomdan %100 korunmanın tek yolu cinsel ilişkide bulunmamaktır. Dolayısı ile tan bir cinsel bölge kondilomlarından korunma mümkün değildir.

Kondilom aşısı var mıdır, tedavi edici aşı çıktı mı?
Kondilom aşısı değil buna sebep olan HPV aşısı  Cervarix ve Gardasil olarak. Özellikle Gardasil kondilomlara karşı da koruma sağlar . Fakat aşı olsanız da başka HPV tiplerin varlığı göz önüne alındığında tam koruma sağlamadığı ve yıllık düzenli kontrollerin devam etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Erkekler için Kondilom HPV taraması rutinde var mı?
Hayır erkeelr için yrı bir tarama yoktur. Şüphe durumunda üretra ağzı ve genital bölgeden HPV DNA testi yapılabilinir veya bir adet kondilom genetik laboratuvarına gönderilerek HPV tipleme testi / kondilom tip testi yapılabilinir.
Kondilom erkekte kısırlık sebebi ve kadında kısırlık ya da gebeliğe engel bir neden midir?
Hayır ne kondilom hastalığı ne de HPv virrüsü hem erkek hem de kadında kısırlık sebebi değildir.. HPV ne hamile kalma şansını ne de hamilelik oluştuğunda bunun gidişatını engellemez. Gebelikte de kondilom tedavisi lazer veya leep cihazı ile güvenle yapılabilmeketdir.

Kondilom mutlaka cinsel ilişki ile mi geçer, başka türlü nasıl bulaşır?
Kondilom hastalığı cinsel temas dışında da bulaşabilmektedir. Kişinin kendi genital bölgesinde bulunan kondilomu jilet veya sürtünme , tahriş etme yeri ile makatına veya kasıklarına bulaştırabilir. Ayrıca dışarıda hpv ile enfekte olmuş yerlerden de kondilomların bulaşabileceği bilinmektedir

Kadınlarda Kondilom hangi bölgelerde olur

Kadınlarda kondilom belirtileri genellikle genital bölgedeki et benine benzer oluşumların kaşıntı ve huzursuzluk hissi ile çıkması. Dış genital bölgede en çok görülen bölgeler;
Pubiste, etek bölgesinde kondilom,
Kasıklarda Kondilom
Perine, apış arası kondilom
Vulva, büyük dudaklarda ve labiumlar küçük dudaklarda kondilom
Vajina ağzı-girişinde kondilom
Vajina içinde- üretra ağzında-idrar deliğinde kondilom
Rahim ağzında kondilom (servikste)
Makatta-anüste-rektumda-bağırsakta kondilom, perianal kondülom

Erkeklerde Kondilom Nerelerde daha sık olur? Yayılma eğilimini nereye gösterir?
Erkeklerde kondülomlar genellikle belirti olarak et beni veya sivilce sert yapıda benzeri olumların kaşıntılı veya kaşıntısız çıkmasıdır. Erkekte kondilomlar , nadir de olsa anüs makat içinde veya idrar yolunda oluştuğu zaman büük tuvalete veya idrara çıkma zorluğuna neden olabilmektedir.
 En çok erkekte görüldüğü bölgeler;
Etek bölgesi, tüylü bölgede kondilom,
Kasıklarda ve apış arasında kondülom lezyonları
Torbalarda, testislerde kondilom,
Penis kökü, üstü sırtı ve sünnet derisinde kondilom
Glans penis, kafa kısmında üretra ağzı idrar deliğinde kondilom
Makat-anüz-rektum bağırsakta kondilom, perianal kondülom erkekte

Erkekte ve Kadında Kondilom tedavisi
Kadında ve erkekte kondilom tedavisi için aynı yöntemmler, ilaçlar, kremler uygulanmaktadır.
Kondilomların tedavisinde en sık olarak ;kondilom lazer tedavi, koter- elektrokter ile kondilom yakma tedavisi, Kriyoterapi kondilom dondurma tedavisi, Leep kondilom yakma tedavisi, cerrahi ameliyat ile kondilom eksizyon tedavisi ve kondilom Aldara krem tedavisi dışında artık kullanılmayan Podofilin, salisilik asit TCA ,Verrutol, İl-33, Veregen gibi ilaçlarla Kondilom tedavisi kadında ve erkekte doktorun önerdiği yöntemle yapılmaktadır

 

Bize Ulaşın

Genital Siğiller  ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
HPV Virüsü ve Tedavi Yöntemleri
Kadında ve Erkekte Genital Siğil  Ve Tedavisi
HPV Aşıları
tavsiye tercih edilen HPV doktoru İstanbul
HPV Tedavisi Fiyatları
HPV Pozitif Hasta
HPV Testi Nedir