HPV Pozitif Nedir

HPV Pozitif nedir? Ne anlama gelir? Ne yapmalı?

Son dönemlerde çok sayıda hasta “hpv pozitif çıktı, aile sağlı merlkezinden aradılar” veya “ doktorum hpv dna testi yaptı sonuç hpv pozitif veya hpv negatif geldi “ diye bizlere başvurmaktadır. Peki nedir bu HPV POZİTİF olması veya hpv pozitif kadın veya erkek ne yapmalı, hangi yolu izlemeli;

HPV Nasıl Bulaşır?Vücuta Nasıl Yerleşir

HPV virüsü hem erkeğe hem de kadına çoğunlukla cinsel yolla bulaşır. Bunun dışında hpv ve buna bağlı genital enfeksiyon ve kondilom hastalığı  nadir de olsa cilt teması yolu ile veya bu papilloma virüs içeren eşyalar ile veya doğum sırasında vajinadan bebeğin ağzına  da bulaşabilir.

HPV Enfeksiyonu herkezde mutlaka siğil yapar mı?

HPV  bulaştıktan sonra mutlaka genital siğil yapacak diye bir kurak yok. Her temasta da partnere mutlaka bulaşacak diye kesin bir bilgi de yok. HPV’nin  cinsel temas ile bulaşabilmesi için genital, oral veya anal mukozada çatlak , jilet çiziği veya hasar olması gerekir.

HPV Vücuttan Atılır mı? Ne kadar sürede HPV vücuttan temizlenir? HPV pozitif hasta ne  kadar sürede HPV negatif e döner?

Çoğu hpv ye bağlı enfeksiyon sessiz latent bir süreç ile  seyir gösterir ve HPV  %60’ı ilk yıl, %90’ı da ikinci yıl içinde kişinin bağışıklık sistemi  sistem tarafından vücuttan uzaklaştırılır. Önemli olan bu uzaklaştırma sürecinde  rahim ağzında kanser öncesi riskli diplazik hücre oluşturup oluşturmadığı dır ve burada da yapılan pap smear testi ile ön tanıyı koymak ve önlem almak . Smear testi HPV hastasında hayat kurtarır

Mutlaka Bulaşan her hasta kanser olur mu?Her HPV pozitif erke ve kadın kansere yakalanır mı?

HPV virünün 180 tipinden  cinsel bölgeyi tutan yaklaşık 50 tipi değişik derecelerde  kanser yapma potansiyellerine göre yüksek, orta ve düşük risk taşıyanlar HPV çeşitleri olarak belirlenmiştir. yüksek risk taşıyanlar HPV tip16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82’dir. Düşük riskliler  HPV tip 6,11,40,42,43,44,54,61,70,72,81’dir. Orta risk grubunu  HPV tip 26,53 ve 66 dır.

HPV pozitif hastalarda hangi bölgede kanser oluşma olasılığı vardır?

HPV pozitif hastalar için belirli tip riskli HPV taşıyanlarda ı rahim ağzı kanserinin riski çok önemlidir. Rahim ağzı kanserine  dünyada  ki büyük bir kısmı HPV  sebebidi, yılda 500.000 kadın yakalanmakta ve bunların yaklaşık 250.000 i ölmektedir. HPV pozitif hastalarada riskli bazı HPV tiplerini taşıyanların  anüs, vulva, vajina ve penis kanserlerinin riski de unutulmamalıdır.

HPV  taraması Pozitif sonuç mu geldi, Yapılan test sonucu  siz veya eşinizde  “hpv pozitif smear negatif” mi,HPV tip sonucunuzdan tam emin değil misiniz, HPV anksiyetesi mi yaşıyorsunuz, HPV testi pozitif HPV negatif olması için tıbbi destek mi arıyorsun, bizlere ulaşabilirsiniz

 

Bize Ulaşın

HPV ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
Genital Siğiller ve Tedavi Yöntemleri
Kadında ve Erkekte Kondilom Ve Tedavisi
tavsiye tercih edilen HPV doktoru İstanbul
HPV Aşıları
HPV Tedavisi Fiyatları
HPV Pozitif Nedir Ve Tedavisi
HPV Testi Nedir