HPV  Testi Nedir

HPV Testi nedir? Ne anlama gelir? HPV Tarama Testi Yapılmlı Mı?

HPV Nedir? Belirtileri ve Tanısı Nasıldır?

HPVHuman Papilloma Virus demektir. Daha çok cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Kadınlarda genital siğil, rahim ağzı, ağız ve vagina kanserine neden olabilmektedir. Erkeklerde de penis, skrotum (yumurtalık) , ağız-boğaz ve anüs etrafı kanserlerine neden olabilmektedir. HPV yaygın görülür ve kolay bulaşır. 150’e yakın türü vardır.

Kolay bulaşması, toplumda yaygın olarak görülebilmesi ve kanser nedeni olabilmesi nedeniyle önem kazanmaktadır. HPV, toplumumuzu da yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bizim toplumumuzda da yaygındır.

HPV’nin serviks (rahim ağzı) kanserine neden olabilen türleri, daha çok yüksek riskli türleridir. Bu nedenle, HPV- DNA Genotiplendirme Testi yapılmalıdır. HPV-DNA genotiplendirme testi ile, kansere yol açabilen 50  civarında yüksek riskli,muhtemel yüksek riskli  ve düşük riskli tipler belirlenmektedir. 

HPV Testi Nedir, Neden Yapılır?

Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmek için insan papilloma virüsü (HPV) testi yapılmaktadır. HPV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. HPV testi, insan papilloma virüsünün genetik materyalini (DNA) kontrol eder. HPV testi de, erkek ya da kadın cinsel organından toplanan hücre örneği üzerinde yapılır. Birçok HPV türü vardır. Bazı tipler, görebileceğiniz veya hissedebileceğiniz siğillere neden olur. Diğer tipler herhangi bir semptom göstermez. Çoğu insan HPV enfeksiyonu olduğunu bilmez.

HPV Taraması Neden Yapılıyor?

Bir HPV testi şu amaçlarla yapılır:

  • Anormal servikal hücreler gösteren Pap-smear testi sonucu olan kadınlarda, yüksek riskli insan papilloma virüsü (HPV) tiplerini kontrol etmek için: Bir veya daha fazla yüksek riskli HPV tipini aramaya yardımcı olabilir. HPV testi, yüksek riskli HPV tiplerinin mevcut olduğunu gösteriyorsa, kolposkopi veya servikal biyopsi gibi daha ileri testler önerilebilir.
  • Partnerinde HPV olan kişide HPV mevcudiyetini taramak amaçlı kullanılır.
  • Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu tedavi edildikten sonra anormal servikal hücrelerinin varlığını araştırmak için yapılır.
  • Rahim ağzı kanserini taramak için Pap-smear testi ile birlikte  HPV testi kullanılabilir. HPV testi,  Pap-smear testi ile aynı zamanda veya kendi başına yapılabilir. HPV testinin sonuçları, doktorların daha fazla test veya tedaviye gerek olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.Smear testive HPV testi farklıdır. Smear testi anormal hücreleri gösterir iken HPV testi bu hücrelere sebep olabilecek HPV tiplerini göstermektedir.
  • Genital siğil varlığında kondilomlardan bir örnek alınrak HPV Tiplemesi yapmak mümkünüdür

HPV Testi Nasıl Yapılır

Ağrısız ve basit bir testtir.Kadında kansız ve mukussuz olarak bir vaginal fırça yardımı ile kolayca vaginal smear örneği alınmasına benzer bir şekilde yapılır. Erkeklerde postüretral bölgeden fırça ile almak mümkündür.

Genital siğil varlığında da lezyondan bir parça alınarak doğrudan HPV tipleme yapmak mümkündür.

Benzer şekilde oral HPV şüphesinde de ağız boğaz bölgesinden fıça ile sürüntü alınarak HPV testi yapmak mümkündür.

Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar sıklıkla birlikte olabilmektedirler. Şüpheli bir cinsel ilişki olmuş ise HPV testi ile birlikte STD Test denen cinsel ilişki ile geçen tüm hastalıklara bir paket şeklinde bakmak en doğrusu olacaktır.

 

HPV Testi Sonuçları Değerlendirilmesi

HPV  taraması Pozitif sonuç mu geldi, Yapılan test sonucu  siz veya eşinizde  “hpv pozitif smear negatif” mi,HPV tip sonucunuzdan tam emin değil misiniz, HPV anksiyetesi mi yaşıyorsunuz, HPV testi pozitif HPV negatif olması için tıbbi destek mi arıyorsun, bizlere ulaşabilirsiniz

 

Bize Ulaşın

HPV ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
Genital Siğiller ve Tedavi Yöntemleri
Kadında ve Erkekte Kondilom Ve Tedavisi
 tavsiye tercih edilen HPV doktoru İstanbul
HPV Aşıları
HPV Tedavisi Fiyatları
HPV Pozitif Nedir Ve Tedavisi
HPV Testi Nedir