Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

vajina ve kızlık zarı

 

Vajina kızlık zarı  Nedir?

Vajina kızlık zarı ile örtülü bir yapıya sahip organdır. Ancak vajinanın 2-3 cm iç kısmında bulunan kızlık zarı bilinenin aksine tamamen kapalı bir yapı değildir. Ortasında kişiden kişiye değişen yapıda açıklıklar bulunmakta, bu açıklıklara göre kızlık zarı tipleri farklı isimler almaktadır. Sözü edilen açıklıklardan adet kanı dışarı atılmaktadır. Nadir de olsa bazı bayanlarda kızlık zarı doğuştan hiç bulunmayabilmekte ya da tamamen kapalı deliksiz yapıda olabilmektedir. Kızlık zarı bulunmayanlar ilk cinsel ilişki sırasında kanama yaşamamaktadır. Öte yandan açıklığı bulunmayan tamamen kapalı kızlık zarları jinekolojik problemler (adet görmeme ya da adet gördüğü halde kanın dışarı akmaması ve içerde birikmesi nedeniyle oluşan sorunlar) oluşturduğundan cerrahi müdahale ile açık hale getirilmektedir. Toplumsal bir tabu haline gelmiş kızlık zarı hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilir, sormak istediğiniz konularda doktorumuza danışabilirsiniz.

Kızlık Zarı Tipi Nasıl Anlaşılır? Tipler Arası Farklar

Vajina kızlık zarı tipinin anlaşılabilmesi için uzman bir doktor tarafından jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bu muayene çok kolay olup, vajina dış dudaklarının elle ileri geri açılmasıyla kolayca anlaşılmakta, bakire kişilerde asla doktorlar zara zarar vermemeye özen göstermektedir. Kızlık zarı tipleri arasındaki farklar sadece şekilsel olmayıp cinsel performansı, kanama miktarını ya da jinekolojik problemleri de etkilemektedir. Örneğin septalı ya da çok delikli kalbur zar tiplerinde ilk cinsel ilişki sırasından daha fazla ağrı olmakta, çoğu kez ağrı nedeniyle cinsel birleşme başarılı olamamaktadır. Zarın kalın olması nedeniyle normalden fazla kanama olduğu görülebilmektedir. Aksi olarak esnek ve çok ince zarlarda ise kanama hiç olmayabilmektedir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalınır Mı?

Vajina kızlık zarı ile tamamen örtülü olmadığı için kızlık zarının gebelikten koruyucu özelliği bulunmamaktadır. Yani eğer içeri sperm akarsa gebelik oluşabilmektedir. Adet kanının dışarı atılmasında görevli olan açıklıklar gebelik için gerekli spermlerin içeri akmasına aracılık etmektedir. Tam bir penetrasyon olmasa dahi içeri boşalma yaşanması gebelik riski ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda bakire hamilelikler meydana gelmekte, kızlık zarı ise doğum sırasında yırtılmaktadır.

Kızlık zarı hakkında daha detaylı bilgi almak ya da problemlerinizin çözümü için uzman doktorumuzu arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı nedir

Kızlık Zarı Dikimi tamiri, Himenoplasti ameliyatı

Yapay Kızlık Zarı

Vajina kızlık zarı ilişkisi

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

 

...